Przejdź do treści

Dialog dwóch

Dialog dwóch .

Spektakl powstał w 2011 w ramach obchodów Roku Czesława Miłosza. Był jednym z wielu wydarzeń artystycznych, organizowanych wówczas przez Stowarzyszenie Klub Myśli Humanistycznej z Zabrza. Kanwę spektaklu stanowiły utwory literackie Czesława Miłosza z różnych lat jego twórczości. Posłużyły one do stworzenie opowieści, w której mężczyzna w starszym wieku, spotyka swoje alter ego z lat młodości. Odwieczny konflikt pomiędzy „starym” a „młodym”, dało się odnaleźć w tym spektaklu jako typowy konflikt pomiędzy bagażem doświadczeń a ich brakiem, cynizmem a optymizmem młodości, życiową mądrością a wiarą w bogactwo możliwości, które przygotowało dla nas życie.

W Dialogu dwóch podobnie jak w Ostatniej taśmie Krappa „stary” mógł stanąć twarzą w twarz z młodszą wersją siebie i poddać krytyce dawne poglądy, twórczość oraz życiowe wybory. Jednak w spektaklu Piotra Tenczyka „młody” jest aktywnym uczestnikiem dialogu i nie tylko broni swojej młodości, ale także prawa do popełniała błędów.

Zestawie twórczości noblisty w takim charakterze pozwoliło dokładniej przyjrzeć się artystycznej drodze, jaką przemierza każdy twórca. Drodze, w trakcie której niejednokrotnie zmienia się styl wypowiedzi oraz nabiera się życiowych doświadczeń.

Scenariusz: Piotr Tenczyk

Obsada: Szymon Pilch, Piotr Tenczyk

Premiera: 22 października 2011