Przejdź do treści

Lekcje pana Bogusławskiego

Lekcje pana Bogusławskiego .

Kim byłby dla nas dzisiaj Wojciech Bogusławski? A kim my bylibyśmy w oczach samego Bogusławskiego? I czy Arię Bardosa jeszcze warto dziś śpiewać?

Na te i inne pytania starał się udzielać odpowiedzi skromny i intymny monodram o wybitnym polskim twórcy teatralnym, Wojciechu Bogusławskim, zwanym często również ojcem teatru polskiego. Monodram, miał formę wykładu, który Bogusławski mógłby wygłosić współcześnie. Tematem owej lekcji miałaby być opinia samego Bogusławskiego na temat kondycji polskiego teatru oraz grup osób, które go tworzą – aktorów, reżyserów, recenzentów oraz publiczności.

Bogusławski w tym spektaklu był niesprawiedliwy, rażąco uogólniał i krzywdził, krytykując wszystkich, którzy tworzą współczesny teatr. Niekiedy jednak granica pomiędzy czasami, o których bohater wspominał, delikatnie się zacierała i widz uświadamiał sobie, że wiele problemów dzisiejszego teatru miało miejsce także w minionej epoce. Zaś frustracja samego Bogusławskiego jest wynikiem jego wielkiej miłości do sztuki teatralnej i pragnieniem, aby ta sztuka miała jak najlepsze warunki do twórczego rozwoju. Ponieważ, jak sam przyznawał na końcu monodramu: „Ostatecznie teatr jest miejscem Prawdy (…)”, a my oglądamy się w nim jak w lustrze, żeby widzieć własne wady, słabości i pychę…

Reżyseria: Miłosz Markiewicz

Scenariusz: Krzysztof Serafin

Kostium: Barbara Wojnarowska

Występuje: Piotr Tenczyk

Monodram współfinansowany przez miasto Orzesze. Współorganizator – MOK Orzesze

Premiera: 20 grudnia 2014r.