Przejdź do treści

Wschód spotyka wschód

Wschód spotyka wschód .

To autorska opowieść Piotra Tenczyka o utraconej miłości w czasach holokaustu. Inspiracją do jej napisania była muzyka żydowska i początkowo, napisana w formie poetyckiego utworu opowieść, nie była przewidziana jako scenariusz dzieła scenicznego. Z czasem jednak, podczas współpracy z Szymonem Pilchem narodził się pomysł teatralnej interpretacji wierszy, wchodzących w skład utworu Wschód spotyka Wschód.

Historia Żyda, granego przez Szymona Pilcha, opowiada o miłości młodego małżeństwa, któremu już na początku wspólnej drogi zostaje przemocą odebrana przyszłość. Brutalizm wojny, rozdzielenie z najbliższymi, w tym z niedawno poślubioną żoną, okrutny finał zakończony śmiercią ukochanej w obozie koncentracyjnym – to wszystko składa się na ciężkie doświadczenia młodego człowieka. Bohater-Żyd, który przeżywszy tragizm wojny, zyskał życie, ale jednocześnie stracił możliwość życia o jakim marzył: w gronie rodzinnym, z gromadką dzieci i z miłością swojego życia u boku.

W końcowej scenie spektaklu bohater mimo doznanych cierpień głosi afirmację życia. Opowiedzenie publiczności o swoich życiowych doświadczeniach ma mu pomóc z uporaniem się z przeszłością. Publiczność staje się niemym świadkiem historii, który widzi zarówno rozpad czyjegoś życia, ale także próbę powrotu do normalności. Uniwersalizm tej historii przypomina nam, że śmierć najbliższej osoby, czy to w wyniku wojny, wypadku lub choroby, zawsze dla żyjących jest jak koniec świata, z którego nic nie da się już odbudować. Jednak zakończenie tej opowieści stanowi optymistyczne przesłanie, że życie toczy się dalej a naszym obowiązkiem jest stawić mu czoła.

Tekst i reżyseria: Piotr Tenczyk

Obsada: Szymon Pilch

Premiera: 19 kwietnia 2008